Секрети чорниці
Я вже на протязі кількох років у власному саду хочу «приручити» садову чорницю. Мені дуже смакують її плоди. Також знаю про їх користь для здоров’я. Ще й мої внуки вподобали їх!!! Зізнаюсь чесно! Я садив-пересаджував чорницю кілька разів за останні 10 років. Маючи доступ до посадкового матеріалу - вже мав би торгувати ягодами, але… цього літа почали завмирати останні 5 кущів, за які я був впевнений, що вони виростуть і радуватимуть плодами прогнозовані 40 років. Все! Викорчував всі кущі і робитиму, як не «книжка пише», а як плантатори з досвідом роблять.
З цією метою, я запросив по інтернету, всіх бажаючих відвідати разом зі мною дослідні плантації Інституту садівництва, промислові плантації і розсадники в Польщі і в Голландії. Група назбиралась – поїхали!!!
Переший візит ми нанесли пану Томашу Собчаку з Інституту Садівництва в Скєрнєвіце. Вірніше з’їхалися разом недалеко дослідних полів чорниці (борувки). Ще раз хочеться подякувати пану Томашу, який знайшов час (ми його мучили день) і приїхав за 150 км з дому до дослідних полів, якими він опікується вже 15 років.
З першого погляду на такі кущі стало зрозуміло, що ми потрапили туди , куди і не мріяли! На найстаршу, 1974 року посадки, плантацію, де росте 37 сортів!!!Так виглядає 40-річна плантація. Щорічно справно плодоносить по 60 ц/га.
Серед перших – найкращі на той час сорти: Дарроу, Джерсі, Блюкроп, Ерліблю, Патріот, Спартан, Герберт, Лейтблю. Бачите, що деякі залишилися серед найкращих і до сьогодні. Перше враження – що на плантації за цими кущами ніяк не доглядають і вони ростуть самі по собі. Але НІ! Кущі кожного року формують, підрізують. Небагато, але періодично. Кожен сорт має певну форму куща, яку необхідно підтримувати. Тому-то і садять кущі по-різному. Від 0,8 до 1,2 метра в рядку і 3,0-4,0 в міжряддях. До кожного сорту індивідуальний підхід. Від густоти посадки залежить початок повноцінного плодоношення, врожайність і багато іншого.
На прикладі куща сорту НЕЛЬСОН Пан Томаш повністю розкрив цю тему. Я ж не слухав. Я садитиму не рядами , а окремими кущами)))). На головне питання – в яку землю садити борувку – він зачерпну з з-під ніг грунт, міцно стиснув і відкрив долоню. Земля розсипалася! Тільки в таку, без глини, землю треба садити. Я в розпачі! В мене мастка глиниста земля! Що ж …розпрощатися з мрією??? « На це є рада!» - обнадіяв поляк –«Поїдемо на поля розкажу. А поки дивіться і вчіться, як розмножувати борувку черенками.» Далі послідувала практична година. Коротко: садять на маточник рослини вирощені ін-вітро, обривають всі! квіти, в сезон розмноження обламують однорічні пагони на черенки. Довгі черенки ділять на два, не більше. Вірогідність укоріненн пагінця з п’яткою – 80%, черенки зрізані далі від скелетної гілки укоріняються не більше 50%.
Якщо пагін почав повторно рости – він непридатний до розмноження. В теплиці постійно підтримують високу вологість і підігрівають землю електрикою. Слідкують, щоб температура грунту була вищою температури навколишнього середовища. В теплиці в жарку погоду збивають температуру. Вапнуть плівку, затіняють сіткою. Залишають до весни в теплиці. Весною черенки ідуть в ріст і їх пересаджують в 1,5 літрові горщики. До осені – прекрасний посадковий матеріал для плантації.
На дослідних діляках один і той же сорт садили «під каплю», без поливу, з мульчуванням і без, і т.п. Висновок однозначний: мульчування необхідне і корисне для всіх сортів. Полив не обов’язковий – особливості розміщення плантації. Обрізка – обов’язкова.
Я чув про промислові сорти чорниці, які збираються комбайнами. А тут побачив ! З низькорослих сортів: Норд, Норд Блю, Норд Кантрі, Брундвіч плоди комбайн «вичесує», після чого кущі зрізують і знову збирають через 2 роки. Німецькі ж промислові сорти – Грета, Голд Траубе, Кроутан, Гіла - високорослі, на фото з зеленими пагонами. В усіх них ягоди малі, чорні, тверді. Десертної цінності не мають.
Велика пересторога для плантаторів : не робити ряди на плантаціях довшими 100 метрів. Це пов’язане з зручностями при збиранні плодів, обробці хімікатами і обрізці.
Зваживши на нашу настирну допитливість, пан Томаш запросив нас на своє господарство. Звичайно ми порадувалися за його , побачивши приготовлені до зими саджанці. Ті рослини, які лежать – оброблять фунгіцидом,накриють тканиною і соломою. Тирсу не приміняють. З нею багато роботи. Інші рослини чекають, доки з них спаде листя.
Найбільші цікавинки нас чекали на полі, на плантації. Наглядно побачили залежність чорниці від вмісту глини в грунті. Пройшлися по одному рядку де був спочатку пісчаний грунт –добре росте, глинка – припинився ріст, бідний пісчаний грунт – дуже добре росте!!! На протязі всього рядка виорана лісовим плугом канава, внесена сірка для підкислення, засипана торфосуміш з корою і тирсо, підведене ний крапельний полив. І така разюча різниця в рослинах! Побачивши на свої очі таку картину, дехто з нашої делегації негайно , по телефону, припинив закладку плантації на Україні на глинистій землі. Найбільше здивування нас чекало на іншому боці поля. Чорниця росла в чистому піску! Там навіть трава не росла. Ця картина потішила декого з делегації і вселила впевненість в можливість і доцільності закладки плантації чорниці Херсонській пустелі. Ну –ну…Такого від чорниці точно ніхто не чекав.
Секретів в приготуванні суміші нема. На гектар такої плантації пішло 100-120 м.куб торфу, 50 м.куб кори, 50 м.куб тирси хвойних порід дерев. Найкраще – опад хвої. Не використовують –не дозволяють збирати лісники.
Плантаціїї , яку ви бачили на фото – 5 років. А наступні фото з плантації такого ж віку з Польщі, але її ведуть голландці. Висновки робіть самі.
Нічого нового в технології. Сорти Драппер, Ліберті, Блюкроп. Зібрали по 5 т/га. Весняні заморозки забрали 2-3 тн. Голандці там же мають 220! теплиць, в яких вирощують на столах в кокосі полуницю сорту Ельсанта. Одинакові теплиці, один сорт, одна технологія, один клієнт забирає ягоди!Всі були в захваті від простого способу відкривати торці теплиць. Нам би такого доробитися!
Зробив для себе висновок - буду садити чорницю ще раз! Саджанці маю. Сорти знаю. Зроблю торфосуміш необхідної кислотності і складу, пересаджу саджанці в м’який контейнер, приживлю, заправлю добривом Осмокод, висаджу з контейнером в землю, попередньо надрізавши і підсипатиму сумішшю що 2 роки.
САМ САДИТИМУ – І ВАС ЗАПРОШУЮ!
Комментарии
RSS лента комментариев этой записи