Секрети чорниці

Печать

 

Я вже на протязі кількох років у власному саду хочу «приручити»  садову чорницю. Мені дуже смакують її плоди. Також знаю про їх користь для здоров’я. Ще й  мої внуки вподобали  їх!!! Зізнаюсь чесно! Я садив-пересаджував чорницю кілька разів за останні 10 років. Маючи доступ до посадкового матеріалу - вже мав би торгувати ягодами, але… цього літа почали завмирати останні 5 кущів, за які я був впевнений, що вони виростуть і радуватимуть плодами прогнозовані 40 років. Все! Викорчував всі кущі і робитиму, як не «книжка пише», а як плантатори з досвідом роблять.

З цією метою, я запросив по інтернету, всіх бажаючих відвідати разом зі мною дослідні плантації Інституту садівництва, промислові плантації і розсадники в Польщі і в Голландії. Група назбиралась – поїхали!!!

Переший візит ми нанесли пану Томашу Собчаку з Інституту Садівництва в Скєрнєвіце. Вірніше з’їхалися разом недалеко дослідних полів чорниці (борувки). Ще раз хочеться подякувати пану Томашу, який знайшов час (ми його мучили день) і приїхав за 150 км з дому до дослідних полів, якими він опікується вже 15 років.

голубика

З першого погляду на такі кущі  стало зрозуміло, що ми потрапили туди , куди і не мріяли! На найстаршу, 1974 року посадки, плантацію, де росте   37 сортів!!!Так виглядає 40-річна плантація. Щорічно справно плодоносить по 60 ц/га.

лохина

Серед перших – найкращі на той час сорти: Дарроу, Джерсі, Блюкроп, Ерліблю, Патріот, Спартан, Герберт, Лейтблю. Бачите, що деякі залишилися  серед найкращих і до сьогодні.  Перше враження – що на плантації за цими кущами ніяк не доглядають і вони ростуть самі по собі. Але НІ! Кущі кожного року формують, підрізують. Небагато, але періодично. Кожен сорт має певну форму куща, яку необхідно підтримувати. Тому-то  і садять кущі по-різному. Від 0,8 до 1,2 метра в рядку і 3,0-4,0 в  міжряддях. До кожного сорту індивідуальний підхід. Від густоти посадки залежить початок  повноцінного  плодоношення, врожайність і багато іншого.

борувка

На прикладі  куща сорту НЕЛЬСОН Пан Томаш повністю розкрив цю тему. Я ж не слухав. Я садитиму не рядами , а окремими кущами)))). На  головне питання – в яку землю  садити борувку – він зачерпну  з з-під ніг грунт, міцно стиснув і відкрив долоню. Земля розсипалася! Тільки в таку, без глини, землю треба садити. Я в розпачі! В мене мастка глиниста земля! Що ж …розпрощатися з мрією??? « На це є рада!» - обнадіяв поляк –«Поїдемо на поля розкажу. А поки дивіться і вчіться, як розмножувати борувку черенками.» Далі  послідувала практична година. Коротко: садять на маточник рослини вирощені  ін-вітро, обривають  всі! квіти, в сезон розмноження обламують однорічні пагони на черенки. Довгі черенки ділять на два, не більше. Вірогідність укоріненн пагінця з п’яткою – 80%, черенки зрізані далі від скелетної гілки укоріняються  не більше 50%.

черника

 

Якщо пагін почав повторно рости – він непридатний до розмноження. В теплиці постійно підтримують високу вологість і підігрівають землю електрикою. Слідкують, щоб температура  грунту була  вищою температури навколишнього середовища. В теплиці в жарку погоду збивають температуру.  Вапнуть плівку, затіняють сіткою. Залишають до весни в теплиці. Весною  черенки ідуть в ріст і їх пересаджують в 1,5 літрові горщики. До осені – прекрасний  посадковий матеріал для плантації.

голубика

На дослідних діляках один і той же сорт садили «під каплю», без поливу,  з мульчуванням і без,  і т.п. Висновок однозначний: мульчування необхідне і корисне для всіх сортів. Полив не обов’язковий – особливості розміщення плантації.  Обрізка – обов’язкова.

Я чув про промислові сорти чорниці, які збираються комбайнами. А тут побачив ! З низькорослих  сортів: Норд, Норд  Блю, Норд Кантрі, Брундвіч  плоди комбайн  «вичесує», після чого кущі зрізують і знову збирають через  2 роки.  Німецькі  ж промислові сорти – Грета,  Голд Траубе, Кроутан, Гіла -  високорослі, на фото з зеленими пагонами. В усіх них ягоди малі, чорні, тверді. Десертної цінності не мають.

Велика пересторога для плантаторів : не робити  ряди на плантаціях довшими 100 метрів. Це пов’язане з зручностями  при збиранні плодів, обробці хімікатами і обрізці.

Зваживши на нашу настирну допитливість, пан Томаш запросив нас на своє господарство.  Звичайно ми порадувалися за його , побачивши приготовлені до зими саджанці. Ті рослини, які лежать – оброблять фунгіцидом,накриють   тканиною і соломою. Тирсу не приміняють. З нею багато роботи. Інші  рослини  чекають, доки з них спаде листя. 

голубика

Найбільші цікавинки нас чекали на полі, на плантації.  Наглядно побачили  залежність чорниці від вмісту глини в грунті. Пройшлися по одному рядку де був  спочатку пісчаний грунт –добре росте, глинка – припинився ріст, бідний пісчаний грунт – дуже добре росте!!!  На протязі всього рядка виорана лісовим плугом канава, внесена сірка для підкислення, засипана торфосуміш з корою і тирсо, підведене ний крапельний полив.  І така разюча  різниця в рослинах!  Побачивши на свої очі таку картину, дехто з нашої делегації негайно , по телефону, припинив закладку плантації на Україні на глинистій землі. Найбільше здивування нас чекало на іншому боці поля. Чорниця росла в чистому піску! Там навіть трава не росла. Ця картина потішила декого з делегації і вселила впевненість в можливість і доцільності закладки плантації чорниці  Херсонській пустелі. Ну –ну…Такого від чорниці точно ніхто не чекав.

лохина

Секретів в приготуванні суміші нема. На гектар такої плантації  пішло 100-120 м.куб торфу, 50 м.куб кори, 50 м.куб тирси хвойних порід  дерев. Найкраще – опад хвої. Не використовують –не дозволяють збирати лісники.

Плантаціїї , яку ви бачили на фото – 5 років. А наступні фото з плантації  такого ж віку з Польщі, але її ведуть голландці. Висновки робіть самі.  

борувка

черникаНічого нового в технології. Сорти  Драппер, Ліберті, Блюкроп. Зібрали по 5 т/га. Весняні заморозки забрали  2-3 тн. Голандці там же мають  220! теплиць, в яких вирощують на столах в кокосі полуницю сорту Ельсанта. Одинакові теплиці, один сорт, одна технологія, один клієнт забирає ягоди!Всі були в захваті від простого способу відкривати торці теплиць. Нам би такого доробитися!

голубикаголубика


Зробив для себе висновок - буду садити чорницю ще раз! Саджанці маю. Сорти знаю. Зроблю торфосуміш необхідної кислотності і складу, пересаджу саджанці в м’який контейнер, приживлю, заправлю добривом Осмокод, висаджу з контейнером в землю, попередньо  надрізавши і підсипатиму  сумішшю що 2 роки.

САМ САДИТИМУ – І ВАС ЗАПРОШУЮ! 

 

Комментарии   

 
0 #3 сергей 11.06.2016 18:20
ДОБРИЙ ДЕНЬ У МЕНЕ 6 ГА ЗЕМЛИ ЧИМ КРАЩЕ ЙОГО ЗАСАДИТЬ ДЕРЕВАМИ ИЛИ КУЩАМИ ЖИВУ НА УКРАЙНИ ЖИТОМИР ... БУДУ РАД ВАШОЙ РЕКОМЕНДАЦИЙ
Цитировать
 
 
+1 #2 Олег сівецький 23.12.2015 11:35
Я з івано франківська.моя компанія поставила собі ціль заінвестувати в здорвя дітей. Хочемо засадити плантаціі ягідних кущів. Для цього шукаємо досвідчених в цьому питанні людей для співпраці.
Цитировать
 
 
0 #1 Сергей 23.08.2015 17:01
Спасибо,за полезные статьи.В интернете много про голубику информации,но никто не пишет о болезнях...Купи л пять кустов в Эпицентре,месяц назад.Теперь понимаю что саженцы зараженные всем чем только можно.Может напишете статью,чем и как защищать. С ув.Сергей
Цитировать
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

+38 (050) 036 32 90;
+38 (068) 065 40 11                (viber)

Наші пропозиції

Лічильник відвідувань

18276662
Сьогодні
Цього тижня
Цього місяця
Уся статистика
11
2710
4309
18276662

Your IP: 46.211.241.166
Server Time: 2023-12-05 00:05:58
Счетчик joomla

Контакти:
По питаннях саджанців рослин (ОПТ): +38 050 378 24 72,  Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

По питаннях саджанців рослин (роздріб): +38 050 036 32 90, +38 068 065 40 11,  Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

По питаннях засобів захисту рослин: +38 099 736 13 08 Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
По питаннях горщиків, тари для ягід і ін.: +38 095 220 03 53 Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

NOVOSAD в соцсетях
 Novosad в фейсбуке

.