Сорти полуниці нейтрального дня з Голландії - мрія плантатора
Будучи в Польщі я краєм вуха почув, що Голландці вивели нові сорти полуниці нейтрального дня (ремонтантні) з видатними якостями. І мій «великий» друг з Росії не забарився з пропозицією разом пересвідчитися в достовірності цієї інформації. День зборів-переговорів, він з Чєлябінська через Мадрид, я – з Рожищ, через Копачівку)) зустрілися в Амстердамі, щоб донести вам достовірну інформацію про ці сорти.
Перший сорт Florentina фірми Goossens Flevoplant. Проявили суворовську смекалку і заявили Голландцям, що нема кращого сорту як Сан Андреас. Вони навіть не сміялись, а просто завели в теплицю, де щасливий власник заявив з порога, що почав отримувати задоволення від роботи тільки з приходом на стелаж сорту Флорентіна.
Перша масового збору вже пройшла. Ви не бачите захоплюючих фотографій з плодоношенням рослин, як в Петренка з Ржищева під Києвом, але з форми ягоди і кущів зрозуміло, що все добре. В минулому році він збирав ягоди сім місяців. Не менше, ніж по 1кг/куща. Шкода, що не можна передати смак ягід, повірте на слово…СМАЧНО! Тим більше як тобі їх назбирав сам селекціонер і власник розсадника Jos Goossens.
Ведмедя нам дали на перспективу. Власник особисто дозволив мені рекламувати його досягнення в Україні.
Запрошуємо на головний сайт компанії www.flevoplant.nl або до поляків. Далі дорога лежала до старого друга Джона Віссерса. Він давно працює над виведенням ремонтантного сорту, який б поєднував в собі високу врожайність, стійкість до хвороб і перевершував смаковими якостями всі відомі до цього часу сорти. Цей сорт має рости в умовах помірного і континентального клімату (як у нас).
До початку екскурсії провели невелику нараду, зробили покупку елітних саджанців в касетах неперевершеного сорту малини Харітейдж. Його визнано в усьому світі як найстійкіший сорт до хвороб і погодних негод. З якістю ягоди і врожайністю, як ви знаєте, в нього завжди було добре.
Про життєздатність цього сорту можна судити по кількості витриманих саджанцями дощів, які пройшли на них за період закалки. Будуть рости в Україні на екологічній плантації.
Відразу відправились на поля, де вирощуються більше 80 млн. саджанців. Чистота полів вразила. Авжеж! Пересіяна земля, продезентифікована, прополена людськими руками.
«А усы где?» - запитав мій товариш. Їх перед обробітком землі люди пригинають до кущів, щоб могли пройти катки-розрихлювачі, а після них знову люди розправляють вуса на підготовлену землю. Не буду описувати всіх методів вирощування. Це не секрет, просто займе багато часу. Подивіться фото.
Вуса на солому…
Вуса на агротканину… вуса з горшків… і тп. Головне, що жодна рослина, яка йде на ваше поле з розсадника Віссерс не виросте на зараженій будь-чим землі. Завжди торгую фріго з цього розсадника з повною впевненістю в чистоті посадматеріалу.
Але повернемося до ремонтантів. Джон з гордістю витягнув з касети саджанець і заявив, що власник цього саджанця отримає ще в цьому році з нього 1 кг плодів і на слідуючий рік теж стільки ж.
Для мене це не новинка. Сорт «Harmony» (Гармонія) я вам пропонував ще в минулому році. Він тоді ще був під номером і ніхто з українських плантаторів не ризикнув взяти його на випробування. В цьому ж році він через популярність був недоступний. Від Джона нам дістався крім сердечного прийому, найкращий подарунок. Він передзвонив до плантатора в Польщі, який вирощує Гармонію вже другий рік на площі 50га., і домовився з ним про наш візит.
Реально, ми б ніколи не попали туди, куди попали. Голландець 20 років працює на польській землі, щороку вирощує на 30 га WB- плантів, закладає з них 30 га нових плантацій, збирає врожай з 60 га в ґрунті і 2 га на ринвах. На моє риторичне запитання для чого такий масштаб дав однозначну відповідь. До великого продавця приїжджають великі покупці! І справді, на подвір’ї чекали своєї черги під завантаження 2 фури. Зі слів господаря він не продавав в цьому році ягоди полуниці дешевше 1,80 Євро за кг. Каже, що самі покупці набивають ціну, торгуючись між собою за кожну партію. В добрі часи в нього чекали загрузки до 5 російських фур. Ягода кожного разу діставались тому, хто більше платив – сміється він.
Символічно, що він для фото став на коліна, наголосивши при цьому, що він став на коліна з поваги до даного сорту. На фото – дворічна плантація. Перша хвиля плодоношення пройшла. Кущі мають дуже здоровий вигляд, багатолисті і ховають в собі ще багато ягід.
«Це сприяло тому, що ягоди були весь час захищені від дощів і мало псувалися?» - це я так підіграв ньому. Він скептично заперечив: «Цей сорт стійкий до mildew, phytophthora and botrytis. Його майже не пошкоджують комахи». Це ще треба перевірити на українських комахах)). Не клявся, а запевнив, що значно менше обробляє Гармонію від тлі, кліщів і комах, так як інші сорти. В минулі роки захоплювався Альбіоном, Сан Андреасом і Портолою. Залишилось декілька гектарів Портоли, які доживають в цьому році останні дні, не хотів завезти і показати.
За те з гордістю завів на плантацію Ельсанти, де працюють зроблені його руками комбайни. Звичайно там основну роботу виконують люди, але для них створені всі умови для роботи. Вони дозволяють збирати ягоди і в дощ. Має довести свій флот до 10шт!
На фото бачите скільки ягоди викидається, щоб забезпечити якість для покупця.
Щиро пораділи за такий врожай.
Свої 2га в ринвах він вважає за дитячу забавку, про яку і не варто згадувати. Нове життя в цю конструкцію вдихнула Гармонія. Реальний кілограм з куща він має.
А що до дитячих забавок, то потішили польські діти. Так би й нас хтось вів, кому ми віримо)).
З подорожі ви винесли головний висновок – ремонтантними сортами варто займатися. Більше інформації на сайт Віссерса і Флевопланта